piękno natury

 

 

 

 

WIDOKI NATURY

(krajobrazy) 

 

  

 

 

Natura – termin pojemy i ogólny, w najszerszym znaczeniu odnoszący się do otaczającej nas rzeczywistości, stanu rzeczy i faktów, całość zjawisk tworząca świat i wszechświat. 

 

 W innym znaczeniu, natura to również zespół cech charakterystycznych dla pewnego obiektu, zarówno ożywionego, jak i nieożywionego – materii, substancji, organizmu czy zjawiska. Mówi się, że natura ciała stałego oznacza, iż zachowuje ono tę samą objętość w tych samych warunkach. Znamy też pojęcie natury ludzkiej jako zespołu cech wewnętrznych człowieka lub natury jako cech w ujęciu morfologicznym. Natura kształtuje więc usposobienie człowieka i jego cechy wrodzone. Jest siłą nadającą kształt i charakter organizmom żywym.  

W jeziorach gromadzi się ok. 280 tys. km3 wody. Powierzchnia wszystkich jezior na Ziemi wynosi 2,7 mln km2, co odpowiada l ,8 % ogólnej powierzchni lądów. Jezioro jest to naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem misy jeziornej, gromadzącej wody powierzchniowe. Zasilane są one wodami uchodzących do nich rzek, wodami opadowymi oraz niekiedy wodami podziemnymi. Jeziora, które nie odprowadzają wód drogą powierzchniową w postaci wypływających z nich rzek, nazywamy jeziorami bezodpływowymi. Gdy zaś odprowadzają nadmiar wód rzeką wtedy są to jeziora przepływowe.

Wzgórze jest zbudowane głównie z istoty szarej, tworzącej jądra, do której wnikają pasma istoty białej, zwanymi blaszkami rdzennymi. Wzdłuż bocznej powierzchni wzgórza przebiega blaszka rdzenna zewnętrzna, która oddziela leżące bocznie od niej jądro siatkowate wzgórza od pozostałych jąder. Blaszka rdzenna wewnętrzna przebiega strzałkowo, oddzielając jądro przyśrodkowe od jąder bocznych. Ku przodowi rozdziela się ograniczając jądra przednie.

Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.

 

 

zaloguj się

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.